Everlasting D&D Campaign Attempt #99102
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

the golden company

Go down

the golden company Empty the golden company

Post  thanos Mon Apr 09, 2012 4:04 pm

The Golden Company
Καραβάνι με έμπορους και events αφιερωμένο στον Θεό του trading.

*Μέσα στο καραβάνι ακολουθούν ιερείς και πιστοί Θεότητας του Chaos. To καραβάνι για αυτούς είναι το "ιερό" μέσο ώστε να σπείρουν το chaos στις κοινωνίες των ανθρώπων.



Structure

Δυο μεγάλες exotic σκηνές δεσπόζουν στο κέντρο του. Στη μια βρίσκεις gambling (είτε τυχερό παιχνίδι, τύπου χαρτιά/ζάρια, είτε αγώνες πάλης και άλλα περίεργα events που επιδέχονται στοιχηματισμού). Στην άλλη performers και ιερόδουλες βοηθάνε τον κόσμο να απολαύσει τα ποτά και το φαγητό του.
Μια μικρότερη σκηνή από πίσω (μη ορατή από έξω) περιέχει τα ιδιαίτερα των leaders του καραβανιού και το θησαυροφυλάκιο.
Γύρω από αυτά, οι έμποροι πιάνουν spots περιμετρικά και στήνουν τα shops τους. Ανάμεσα σε αυτά σκηνές για followers του καραβανιού.
Η έκταση στην οποία στήνετε το καραβάνι φρουρείτε περιμετρικά. Ίσως ο χώρος να περιφράζεται (δεν έχω σκεφτεί πως yet).


Authority Figures

The Priest: Cleric θεότητας με domains Trickery και Knowledge. Που ποζάρει ως ιερέας του trading Θεού, στο οποίο υποτίθεται είναι αφιερωμένο το καράβι. Αctually και το ένα από τα τρία heads του καραβανιού)
(Πρώην δάσκαλος μου, μεγάλωσα μαζί του ως ορφανός, ο οποίος ψήθηκε με το skill μου στο deception και δουλεύουμε μαζί πλέον το καραβάνι)

The Muscle: Προστάτης του καραβανιού και ο δεύτερος φαινομενικά μεγαλομέτοχος.
Αρχηγός της φρουράς του καραβανιού, έχει και κάποια δική του μπίζνα
(Cohort δικός μου)


Sub-Authority Figures

The gambler: Χαρακτήρας τον οποίο υποδύομαι εγώ, έχει υπό τον έλεγχο του την gambling σκηνή και το treasury (το οποίο εκτός των άλλων λειτουργεί και ως τραπεζα). Θα έχω έναν μπάτλερ τύπου ο οποίος θα χειρίζεται όλους τους employed τύπους (και μικροαπατεώνες)

The lady: Υπεύθυνη για την άλλη σκηνή, για τους performers, της ιερόδουλες και τους μάγειρες
(Θα είναι ο Highest level follower μου αυτή)
*ανάμεσα στους performers υπάρχει και ένας τον οποίον υποδύομαι εγώ


Merchants that work with the caravan

weapon&armor trader, alchemy/poison trader, general goods trader, gem and jewelry traders, artifact traders (δυο traders που ειδικεύονται σε αναζήτηση και πώληση artifacts, φτιάχνουν και fakes, τους υποδυόμαστε εγώ και ο priest), clothing traders


People who follow for a fee

hunting parties, travelers (mostly while on the road)
other merchants, whores, and maybe even families or individuals who seek protection
workers and laborers



*αυτή είναι μια πρώτη ιδέα για το πως θα είναι στημένο το καραβάνι



thanos
thanos

Posts : 112
Join date : 2010-08-31

Back to top Go down

the golden company Empty Re: the golden company

Post  thanos Sat Apr 14, 2012 5:22 pm

the golden company The_ca10
thanos
thanos

Posts : 112
Join date : 2010-08-31

Back to top Go down

the golden company Empty Re: the golden company

Post  thanos Sat Apr 14, 2012 5:31 pm

The House of Sharess (The Festhall)

Σκηνή με διάμετρο 100ft (33μέτρα) και ύψος 10 μέτρα. Στο εσωτερικό της κυριαρχεί το κόκκινο χρώμα, το οποίο φωτίζεται από αρωματικά κεριά,
τα οποία βαραίνουν την ατμόσφαιρα με τις μυρωδιές τους. Στο κέντρο μια υπερυψωμένη σκηνή φιλοξενεί performers από διάφορα μέρη της Faerun.
Γύρω γύρω υπάρχουν τοποθετημένα ανακληντρά και μαξιλάρες με μικρά τραπεζάκια ανάμεσα τους.
Αισθησιάκες γυναίκες (γυμνόστηθες, πάντα με βαμμένα κόκκινα χείλι) σερβίρουν τους παρευρισκόμενους αλκοόλ και παραισθησιογόνα ναρκωτικά
και φλερτάρουν μαζί τους. Στις άκρες τις σκηνής υπάρχουν μικρά δωματιάκια (χωρίζονται με κουρτίνες από την υπόλοιπη σκηνή), τα οποία μπορεί κάποιος
να νοικιάσει αν θελήσει να προχωρήσει σεξουαλικά με κάποια από τις γυναίκες.

Τhe lady of Sharess Ηuman Bard (lvl 4), of exotic origin.
Shae
relations: Follower and Lover οf the Artist, θεωρεί ως main χαρακτήρα μου τον gambler, γνωρίζει και κάποια από τα άλλα disguises μου.
job:Υπεύθυνη για την λειτουργία της σκηνής και την οργάνωση των festivities προς τιμήν της θεάς.
description: Mέτριου αναστήματος, μελαχρινή με πράσινα εκφραστική μάτια, πολλές καμπύλες, συνήθως φοράει αποκαλυπτικά ρούχα. Πολλά tattoos.
skills:Με την άρπα της φτιάχνει το mood στους πελάτες, αφήνωντας τους να χαλαρώσουν και να δοθούν στα χέρια της θεάς. Ικανότατη και στην δημιουργία tattoos. (όποτε χρειαζόμαστε μια γυναίκα στα disguised expeditions μας, συνήθως εκείνη ακολουθεί)
backround:Κατά το πέρασμα μας από τα pirate isles, την αγοράσα ως σκλάβα και την ελευθέρωσα, όταν δημιουργήσαμε το καραβάνι από την αρχή εχει υπό τον έλεγχο της το Festhall

Τhe artist
Jerome
relations:my disguise
job:Performer στην σκηνή, η εμφανίσεις μου iregular, ωστόσο προτρέχουν των πιο έξαλλων βραδιών
description:Μέτριου αναστήματος SunElf, τα μαλλιά μου ίσια και μακριά (χρυσού και ασημένιου χρώματος), tattoos στα χέρια και τον λαιμό όπως και piercings στα αυτιά.
Το ένα μάτι μου ασημένιο, το άλλο μοβ.
backround:Με καταγωγή από Silverymoon έκανε join το καραβάνι πριν κάποια χρόνια.

The priest and the priestess of Hedonism
Ηuman Cleric (lvl 1) male, and Half- Elf Cleric(lvl 1) female
Elwyik & Sabetha
relations:Followers of the Artist, υπό της οδηγίες της Lady of Sharess.
job:Δουλειά τους είναι κάθε πράξη εντός της σκηνής να αφιερώνετε στη θεά.



The 5 Ladies
3x Humans (diff origins), 1x Elf, 1x Halfling - Courtesans/bards/beguilers (lvl1)
Irri, Melaria, Durenna, Arianne,Εlysihn
relations:Followers of the Artist, υπό της οδηγίες της Lady of Sharess.
job:Δουλεύουν ως entertainers στη σκηνή


Eκτός αυτών υπό της οδηγίες της Lady of Sharess στη σκηνή δουλεύουν
* εναντί πληρωμής (κυρίως ποσοστών) άλλες 10-15 ιερόδουλες (ίσως και μερικοί άντρες).
* κάποιοι regular performers (jugglers, musicians κτλ), επί πληρωμής
* performers που εμφανίζονται για ένα ή ορισμένα βράδια εναντί αντιτίμου
* μάγειρες που φροντίζουν να υπάρχει πάντα φαγητό για τους πελάτες της σκηνής.

* υπάρχει πάντα παρουσία μέρους της φρουράς του caravan, ώστε όλα να λειτουργούν ομαλά
thanos
thanos

Posts : 112
Join date : 2010-08-31

Back to top Go down

the golden company Empty Re: the golden company

Post  thanos Sat Apr 14, 2012 5:34 pm

The House of Gambling

Σκηνή με διάμετρο 100ft (33μέτρα) και ύψος 10 μέτρα. Στο εσωτερικό της κυριαρχεί το λευκό χρώμα, μεγάλοι πολυέλαιοι φωτίζουν το χώρο.
Απλώμενα εντός υπάρχουν τράπεζια για κάθε είδος τυχερό παιχνίδι (παίχνιδια με τράπουλες και ζάρια, ρουλέτες and more).
Στις άκρες της σκηνής cages φιλοξενούν διάφορα beasts, ενώ από το ταβάνι κρέμεται ένα μεγάλο άδειο cage (σε περίπτωση παρανομίας εντός της σκηνής,
ή και γενικά στο καραβάνι, οι παραβάτες καλλούνται να αντιμετοπίσουν κάποιο από τα beasts ή κάποιον άλλον παραβάτη, δίνοντας την δυνατότητα στους
πελάτες να στοιχηματίσουν για το ποιος θα είναι ο νικητής).


Τhe gambler
Requin
relations:my disguise
job:Υπεύθυνoς για την λειτουργία της σκηνής και keeper του bank που προσφέρει το caravan.
descriptionQMέτριου αναστήματος Ηuman, με μελαχρινά ημίμακρα μαλλιά. Περιποιημένα γένια. Μαύρα μάτια. Μια μεγάλη ουλή κάτω από το αριστερό αυτί.
backround:Μαζί με τον Peledrano από τους ιδρυτές του Golden Company.

The gamblers Right Hand Ηuman Rogue (lvl 3)
Leocanto
relations:Follower of the gambler,
job:Tρέχει τη σκηνή όταν δεν είμαι εκεί, οργανώνει τους υπόλοιπους στο πως θα εξαπατάνε τον κόσμο.

Τhe beastmaster

relations:Partner του gambler στη σκηνή
job:Έχει υπό τον έλεγχο του τα beasts που περιβάλλουν την σκηνή. Δουλεύει επίσης με τα hunting parties, αν αυτά σποτάρουν κάποιο beast.


The gamblers 2 Left Hands Halfling and Human Rogues (lvl 2)

relations:Followers of the Gambler
job:Yπό τις οδηγίες του Right Hand τρέχουν τα κόλπα και τις απάτες που παίζονται εντός της σκηνής. Συνήθως ποζάροντας ως πελάτες.

Eκτός αυτών υπό της οδηγίες του Gambler στη σκηνή δουλεύουν
* οι 10 rogues followers μου (ορισμένου τρέχουν τραπέζια, άλλοι ποζάρουν ως πελάτες)
* κάποιοι από τους musicians του House of Sharess ανά διαστήματα παίζουν και στο House of Gambling

* υπάρχει πάντα παρουσία μέρους της φρουράς του caravan, ώστε όλα να λειτουργούν ομαλά
* ορισμένες φορές ο cohort κάνει cast summon monster να πολεμήσουν στο cage αντί για αληθινά beasts, disguised ως ο conjurer
thanos
thanos

Posts : 112
Join date : 2010-08-31

Back to top Go down

the golden company Empty Re: the golden company

Post  thanos Sat Apr 14, 2012 5:35 pm

The House of the Morning Lord
Σκηνή με διάμετρο 30ft (10μέτρα) και ύψος 4 μέτρα. Στο εσωτερικό της κυριαρχεί το πράσινο, το γαλάζιο και το χρυσό χρώμα.
Στο κέντρο της σκηνής ένα μικρό συντριβάνι με το άγαλμα του Θεού να σηκώνει ένα νεογνό. Γύρω από αυτό κλίνες. Υπηρεσίες, όπως Ηealings,
blessings, births, funerals γίνονται performed από τους Ηealers που δουλεύουν για τον Priest Peledrano, o oποίος είναι ο προστάτης και οwner του
καραβανιού. Πίσω υπάρχει ένα ξεχωριστό room στο οποίο γίνονται τα συμβούλια των leaders του καραβανιού.

Τhe Priest
Peledrano
relations:my cohort
job:O priest Peledrano είναι μια από τις μεταμφιέσεις του cohort μου, ποζάρει ως owner και προστάτης του Golden Company.
description:Γέροντας με άσπρα μαλλιά και καμπούρα (δεν απόχωρίζεται ποτέ το staff του). Φοράει συνήθως απλά λευκά robes.
backround:Μεγαλωμένος στο Dragon Coast βρίσκετε αρκετά χρόνια στην ευρύτερη περιοχή της Sembia, πριν από 4-5 χρόνια (κάπου εδώ πεθαίνει ο κανονικός peledrano, και αρχίζει να τον υποκρίνετα ο cohort μου) φτιάχνει το καραβάνι προς τιμήν του θεού του.

* Στην υπηρεσία του priest υπάρχουνε healers που λειτουργούν το House of Peledrano
* Επίσης βοήθεια προσφέρει και ο alchemist, με potions
thanos
thanos

Posts : 112
Join date : 2010-08-31

Back to top Go down

the golden company Empty Re: the golden company

Post  thanos Sat Apr 14, 2012 5:40 pm

the big independent shops

The House of Magic

Σκηνή με διάμετρο 30ft (10μέτρα) και ύψος 4 μέτρα. To εσωτερικό είναι στολισμένο από τον sorcerer.
Magic items, scrolls και wands πωλούνται σε αυτό το shop. Επίσης πωλούνται και artifacts, πολλά από τα οποία είναι fakes.


Τhe Sorcerer

relations:Partner με μικρό ποσοστό στο καραβάνι.
job:Φτιάχνει και εμπορεύεται magic items,προσφέρει επίσης scying jobs (στον αλκή και σε μένα)
backround:To be added by alkis.

Τhe Artifact Seeker
Ramsay
relations:my disguise
job:Χειρίζεται το κομμάτι των fake artifacts, ποζάροντας ως expert στη φάση!
description:Ψηλός (2+ μέτρα human), με καστανό μαλλί και γαλάζια μάτια. Φαινομενικά νέος, vampire παρ'όλα αυτά μεγάλης ηλικίας.
backround:Έζησε τα περισσότερα χρόνια του στην περιοχή της Moonsea, απ' όπου όμως έφυγε διωγμένος. Οι εμφανίσεις του δεν είναι συχνές.

* Στην υπηρεσία του sorcerer υπάρχουν κάποιοι πωλητές και scribes (ένας από τους οποίους είναι wizard lvl 1 follower μου, actually δεν ξέρει ποιος είμαι μιας και
συναναστρεφόμαι μαζί του μόνο με telepathy)


The House of Silver

Σκηνή με διάμετρο 30ft (10μέτρα) και ύψος 4 μέτρα. To εσωτερικό είναι στολισμένο από τον dwarf crafter.
Πανοπλίες και ασπίδες καλής ποιότητας παρασκευάζονται και πωλούνται εδώ υπό την επίβλεψη του dwarf crafter


Τhe dwarf Crafter

relations:Partner με μικρό ποσοστό στο καραβάνι.
job:Φτιάχνει και εμπορεύεται armor.
description:Ξυρισμένο κεφάλι με άσπρα γένια (χωρισμένα σε 2 κοτσίδες) και μουστάκια τα οποία επίσης καταλήγουν σε κότσιδες.
skills:Εξαιρετικός armor crafter
backround:είχε well-known shop σε μια από τις μεγάλες πόλεις από τις οποίες πέρασε το καραβάνι, ψήθηκε να ακολουθήσει το καραβάνι στα ορυχεία αργύρου, για τα οποία υπάρχει συμφωνία εκείνος να ελέγχει (για πρώτη ύλη του shop του) αφού το καραβάνι δράσει

* Στην υπηρεσία του dwarf crafter υπάρχουν κάποιοι πωλητές και αρκετοί crafters.


The House of Potions and Ingredients

Σκηνή με διάμετρο 30ft (10μέτρα) και ύψος 4 μέτρα. To εσωτερικό είναι στολισμένο από τον alchemist.
Potions πωλούνται σε αυτό το shop. Για έμας και συγκεκριμένους πελάτες διατήθενται και poisons.


Τhe Alchemist

relations:Partner με μικρό ποσοστό στο καραβάνι.
job:Παρασκευάζει και εμπορεύεται potions και poisons, επίσης στο shop του βρίσκει κανείς Ingredients για arcane casters
description:Πολύ μεγάλος σε ηλικία (πολλοί εικάζουν ότι μόνο τα potions του τον κρατάνε εν ζωή)
skills:craft potion and craft poison
backround:Συνέταιρος μας από την παλιά πόλη, υπήρξε alchemist του mentor μας, κατά το πέρασμα μας από τα pirate isles έμαθε να παρασκευάζει poisons, έκτοτε αναπτύσει κυρίως αυτό το skill του

* Δεν υπάρχουν άλλοι που να δουλεύουν στο shop του


The House of Clocks

Σκηνή με διάμετρο 30ft (10μέτρα) και ύψος 4 μέτρα. To εσωτερικό είναι στολισμένο από τον gnome engineer.
Διάφορα περίεργα μηχανικά αντικείμενα πωλούνται (κατόπιν παραγγελίας και μη) σε αυτό το shop.


Τhe Engineer

relations:Partner με μικρό ποσοστό στο καραβάνι.
job:Παρασκευάζει και εμπορεύεται ευρεσιτεχνίες (πχ τα bracers μου)
description:μεγάλος σε ηλικία gnome
skills:engineering and some arcane magic
backround:Κατάγεται από τον Νότο, η πόλη από την οποία προέρχετε φημίζετε για τα achievments της σε engineering. Για αδιευκρίνιστους λόγους άφησε την ζωή του εκεί,
περιπλανόμενος στη Sembia και στην ευρύτερη περιοχή, εμπορευόμενος τα μηχανήματα του έκανε join to καραβάνι στα αρχικά του στάδια. Εκτός άλλων έχει φτιάξει
και τους μηχνιασμούς στο house of gambling.

* Το shop το χειρίζεται με την οικογένεια του.
thanos
thanos

Posts : 112
Join date : 2010-08-31

Back to top Go down

the golden company Empty Re: the golden company

Post  thanos Sat Apr 14, 2012 5:44 pm

SHOPS IN THE CARAVAN

shops that belong to me

Clothing Shop To χειρίζεται ένας από τους followers μου, έχοντας υπό την εποπτεία του και ορισμένους crafters/πωλητές

General Goods Shop To χειρίζεται ένας από τους followers μου, έχοντας υπό την εποπτεία του και ορισμένους πωλητές

Gems & Jewellry Shop To χειρίζεται ένας από τους followers μου, έχοντας υπό την εποπτεία του και ορισμένους crafters/πωλητές

Weapons & Armor Shop To χειρίζεται ένας από τους followers μου, έχοντας υπό την εποπτεία του και ορισμένους πωλητές

Books Shop To χειρίζεται ένας από τους followers μου

Stables To χειρίζεται ένας από τους followers μου, έχοντας υπό την εποπτεία του και ορισμένους workers



other shops that pay a fee

(όλοι αυτοί οι merchants πληρώνουν fee 25% από τα κέρδη τους στο caravan)
carpenter/cartwright craft woodworking
bowyer craft bows
dyer craft dyemaking
locksmith craft locksmithing
potter craft potterymaking
*οther merchants to be added by DM
thanos
thanos

Posts : 112
Join date : 2010-08-31

Back to top Go down

the golden company Empty Re: the golden company

Post  thanos Sat Apr 14, 2012 5:48 pm

other organisations


The Golden Guards

Η φρουρά του καραβανιού, αποτελείται από Fighters/Warriors οι οποίοι φρουρούν την περίμετρο του καραβανιού και τα μεγάλα tends.


Τhe Muscle

relations: o cohort μου
job:Leader της φρουράς, μια από τις μεταμφιέσεις του Cohort μου
description:Nέος & γυμνασμένος. Ξανθό μακρύ μαλλί και πράσινα μάτια.
backround:Κατάγεται από την Cormyr, εκπαιδευμένος σε martial art σχολές, noble καταγωγής. Εξ' αρχής ο leader της φρουράς στο καραβάνι.

* 10 followers (lvl1-Fighters) μου υπηρετούν στο guard

* at least 20 light-foot (lvl 1) .. 2sp per day
* 12 medium-foot (lvl 2- lvl 5).. 4-10sp per day
* 6 heavy-foot (lvl 5)… 10 sp per day
[arms & equipment (page 66)]

* επίσης rogues (είτε από τους δικούς μου followers είτε από το assains guild) βοηθάνε όποτε χρειαστεί
* το ίδιο ισχύει και για τους hunters


The Assasins Guild & Blackmarket

Description to be added by alkis



The Hunting Parties

Kυνηγάνε για φαγητό, κάνουν scout την ευρύτερη περιοχή του καραβανιού. (Σε περίπτωση που πέσουν πάνω σε ένα ξεχωριστό beast,
συννενουούνται με τον beastmaster ώστε να το πιάσουν)


Τhe Chief Scout Elf Scout (lvl2)

relations:follower του gambler
job:Οργανώνει τα hunting parties

* Hunters (rangers/scouts) οι οποίοι πληρώνονται ωστέ να κυνηγάνε και να φέρνουν θηράματα πίσω στο καραβάνι




other services

Tents are available for rent
When the Golden Company is on the move travelers can join for a fee
thanos
thanos

Posts : 112
Join date : 2010-08-31

Back to top Go down

the golden company Empty Re: the golden company

Post  thanos Tue Apr 17, 2012 12:54 am

The Golden Guards (numbers/payments/schedules)

the golden company Guard11
thanos
thanos

Posts : 112
Join date : 2010-08-31

Back to top Go down

the golden company Empty Re: the golden company

Post  Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top


 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum